Akıllı Telefonlar Yakında Röntgen Çekmeye Başlayabilir (Bir Şeker Ölçmeyi Çözemediniz)

Hiç Superman gibi duvarların arkasında neler olduğunu görebilmek istediniz mi? Bunun için belki bir süper kahraman gibi yeteneklerimiz yok ama gelecekte akıllı telefonlarımız benzer bir yeteneğe kavuşabilir. 15 yıldır geliştirilen bir teknoloji, duvarların arkasını görebilecek bir çipi mümkün kılabilecek.

Öte yandan sürekli olarak X ışınlarına maruz kalmak insanlar için zararlıdır. Bu yüzden de geliştirilen çip, 200-400 GHz aralığındaki sinyalleri kullanıyor. Şu ana kadar gerçekleştirilen çalışmalarda çip tozun, yoğun sisin ve normalde ışık geçirmeyen parçaların arkasını görüntülemeyi başardı. Son olarak da bir kartonun arkası görüntülenebildi. 

Birkaç yıl beklemek gerekebilir

Her ne kadar bu teknoloji heyecan verici olsa da, son ürünü görmek için birkaç yıl beklemek gerekebilecek. Teksas Üniversitesi’nden Dr. Kennet O tarafından geliştirilen çip, farklı kullanım amaçlarına hizmet edecek. Bu çip sayesinde doktorlar, acil durumlarda anında röntgen çekebilecekler ya da sağlık sorunlarına müdahale edilebilecek. Ayrıca bu telefonlar ile zarfların ve kutuların içine de bakılabilecek. Öte yandan bu işlem için telefonla çanta arasında 1 santimlik bir mesafe bulunması gerekecek. 

Bu ilgi çekici teknolojinin piyasaya sürülebilmesi için Dr. Kenneth O yatırım yapılması gerektiğini söylüyor. Öte yandan çantaların içini, duvarların arkasını görebilen bir çip, çok büyük bir kaosa da neden olma potansiyeli taşıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x